Browse By

Kombajn – jak dokonać właściwego wyboru?

Wiele z nich to standardowe wyposażenie kombajnów, aczkolwiek niektóre z nich zawierają dodatkowe opcje. Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego kombajnu każdy rolnik stawia jedno zasadnicze pytanie: Jaki wybrać system młócący?

Mniejsze i większe
Zazwyczaj producenci oferują dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest układ podstawowy składający się z poprzecznie usytuowanych bębnów młócących ziarno z kłosów oraz wytrząsacza klawiszowego, który odpowiedzialny jest za separację ziarna ze słomy.


Z kolei drugi to system rotorowy, w którym to obiema tymi czynnościami zajmuje się wzdłużnie umiescowiony jeden lub dwa rotory. W mniejszych kombajnach zazwyczaj stosowane jest klasyczne rozwiązanie ze względu na znacznie mniejszą wydajność w stosunku do układu rotorowego oraz niższy koszt. W opinii rolników podstawowy układ omłotowy delikatniej obchodzi się ze słomką, co jednak ma wpływ na jakość poziomu połupanych ziaren. Wynika to zazwyczaj z jego pracy, gdzie separacje ziarna można porównać z uderzaniami cepem o źdźbła – słoma nadal posiada swoją strukturę, a uderzenie cepa powoduje pękanie ziarniaków.

Opona czy gąsienica?
Bardzo ważnym elementem podczas kompletowania kombajnu jest odpowiedni dobór jego możliwości trakcyjnych. Jeżeli nie jesteśmy ograniczeni wąskimi traktami transportowymi oraz szerokością hedera, w takim razie najlepiej zainwestować w najbardziej możliwe szerokie ogumienia. Za szersze koła zazwyczaj trzeba dopłacić około kilku tysięcy złotych, jednakże tego typu inwestycja znacznie ułatwi późniejsza pracę w grząskim terenie. W większych kombajnach, które posiadają „mokre kawałki”, niezastąpiona będzie napędowa tylna oś oraz gąsienicowy układ jezdny. Są to elementy, które przydają się w szczególności podczas późnych żniw kukurydzianych.

Ponadto bardzo ważne jest by pamiętać o okresowym przeglądzie maszyny. Podczas przeglądu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na pasy klinowe, które narażone są na działanie kurzu, kamieni oraz brudu, powodujące przy tym uszkodzenia pasów. Jeżeli pasy zostaną uszkodzone należy natychmiast wymienić je na nowe np. harvest. Jest to niesamowicie ważne dla późniejszej pracy kombajnu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *