Browse By

W poszukiwaniu źródła ciepła. Ogrzewanie kominkowe obok c.o.

Standardem stały się już budynki o przeszklonych powierzchniach, usytuowane w taki sposób, aby jak najwięcej ciepła słonecznego przenikało do wnętrza. Ale na popularności zyskuje również ogrzewanie kominkowe, uznawane za bardzo praktyczne, ale przede wszystkim ekonomiczne.

Ogrzewanie kominkowe określa się jako system dystrybucji gorącego powietrza. Istotą systemu DGP jest równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza po wszystkich pomieszczeniach objętych instalacją. Aby zapewniać sprawne funkcjonowanie instalacji, konieczne jest indywidualne jej planowanie dla konkretnego budynku, z uwzględnieniem jego specyfiki i parametrów.

Instalacja DGP

Pod uwagę należy wziąć szereg czynników, jak między innymi wielkość domu (powierzchnia użytkowa), rozmieszczenie pomieszczeń, odległość pomieszczeń względem pokoju z kominkiem będącym źródłem ciepła. Na tej podstawie dobiera się rodzaj systemu kominkowego:

  • grawitacyjny – dystrybucja zachodzi w sposób naturalny i możliwa jest w przewodach o długości do 4-5m,
  • wymuszony – dystrybucja wspomagana jest aparatem nawiewnym AN i zalecana jest przy przewodach przekraczających długość 4-5m.

Ponadto dobiera się zestaw niezbędnych i odpowiednich elementów składających się na sprawnie działający system DGP.

Tylko prawidłowo wykonana instalacja systemu zapewni optymalne ogrzewanie pomieszczeń. Dlatego przy planowaniu instalacji tak ważne jest poprawne wykonanie wymaganych obliczeń z uwzględnieniem wszystkich istotnych parametrów. Jak podkreśla firma Darco z województwa podkarpackiego, mimo że system DGP jest stosunkowo prostą instalacją, wiele osób w obawie przed ewentualnymi błędami w montażu decyduje się na wsparcie specjalistów. Dzięki temu zyskuje się pewność, iż system będzie działał wydajnie, optymalnie ogrzewając każde z wnętrz.

Korzyści DGP

Kominek z systemem DGP jest praktycznym, ale przede wszystkim ekonomicznym rozwiązaniem. Już sama budowa nie wymaga wielu kosztów, jak wskazują specjaliści Darco, to około 20% więcej nakładów w stosunku do kosztu budowy kominka z zamkniętą komorą spalania. W kontekście średnich kosztów związanych ze standardowym ogrzewaniem domu, jest to naprawdę korzystana opcja. I właśnie dlatego kominek obok c.o. coraz częściej staje się źródłem ciepła w domu. Trzeba jednak pamiętać, że nie może on całkowicie zastąpić instalacji grzewczej. Specjaliści Darco przypominają, że zgodnie z prawem (nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) kominek z systemem DGP może być tylko uzupełnieniem obowiązkowej w budynku niezależnej instalacji grzewczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *